Konspekt zajęć

Temat dnia: „Ale plama”.

Cele nauczyciela:

Uczeń :

- zna litery pisane p, P

- pisze litery p, P po śladach i samodzielnie

- wskazuje miejsca poznanych liter w wyrazie

- pisze połączenia literowe i proste wyrazy

- czyta sylaby i wyrazy zawierające literę p

Metody:

-pokaz

-metoda ćwiczeniowa z wykorzystaniem TIK.

Formy organizacyjne:

-praca zbiorowa

-praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: włóczka, duża kostka, kartki z sylabami, „ Oto ja”- podr. pol.-społ., ćw, pol.-społ., kolorowe kartki,  plastelina;

Zabawa „ Pajęczynka”- doskonalenie słuchu fonemowego- podawanie jak największej ilości przykładów wyrazów zawierających głoskę „p”, jednocześnie zawijając na palec włóczkę i podając następnemu dziecku. Kolejne dzieci nie zsuwają włóczki z palców, tworząc pajęczynkę.

1. Rymowanka o literze P- zabawy z wierszem , ćwiczenia słuchowe. Nauczyciel czyta początki wersów, a dzieci dopowiadają ich zakończenia.

P to znany…. głodomorek

Pałaszuje …..podwieczorek

Kompot, placek…..porzeczkowy

Biszkopt i krem ……pistacjowy

1. Czytamy sylaby- praca z podręcznikiem pol.-społ. dzieci cicho czytają sylaby zapisane na kolorowych plamkach.
  2. Zabawa z kostką- na dużej kostce przyklejone zostały sylaby : 2x pa, 2x po, 2x pi, 2x py.  Dzieci stoją w kręgu. Do środka wchodzi jedno dziecko, rzuca kostka i czyta sylabę, która wypadła na kostce, po czym podaje wyraz rozpoczynający się na tę sylabę, np. pa- pajac. Podaje kostkę koledze, który postępuje w  ten sam sposób.
  3. Gdzie jest P- rozpoznawanie litery, określanie występowania głoski p w wyrazach, ćwiczenia w czytaniu.
  4. Wprowadzenie liter pisanych p, P- prezentacja liter przez nauczyciela.
  5. TIK- pisanie przez dzieci liter p, P w powiększonej liniaturze na tablicy interaktywnej, następnie w liniaturze znormalizowanej.
  6. Praca z ćw. pol.-społ.- dzieci piszą litery ołówkiem po śladach i samodzielnie według wzoru.
  7. Dzieci z plasteliny wyklejają kształt liter p,P.