Badajcie się drogie mamy, bo my dzieci Was kochamy

Nasza placówka włączyła się w akcję "Laurka dla mamy". W dolnośląskich przedszkolach dzieci przygotowują dla mam specjalne laurki z zaproszeniem na cytologię i mammografię. Lekarze alarmują – tylko kilkanaście procent kobiet zgłasza się na profilaktyczne badania.

Laurki z zaproszeniem na badania trafią do 90 tys. pań na Dolnym Śląsku. – Wykorzystujemy trochę te przedszkolne dzieci do tego, aby przekonały mamy do bezpłatnych badan, bo z programów profilaktycznych korzysta 12-13% – mówi Anna Szewczuk, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u pań. W Polsce co roku z tego powodu umiera 7 tys. kobiet. Wcześnie zdiagnozowana choroba daje szansę na całkowite wyleczenie. – Kluczowa sprawa jest taka, żeby panie chciały coś dla siebie zrobić, żeby przyszły do ośrodka mammograficznego, gdzie wykonujemy takie badania – tłumaczy dr Paweł Zawadzki z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Badania można wykonać m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Na bezpłatną cytologię mogą zgłaszać się panie od 25. do 64. roku życia.

Akcja „Laurka dla mamy” jest organizowana po raz jedenasty. W tym roku przyłączy się do niej blisko tysiąc przedszkoli.

Badania profilaktyczne nie wymagają wcześniejszych skierowań. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie.